INTEGRACJA W NASZYM PRZEDSZKOLU
Oddział integracyjny funkcjonuje w naszej placówce od 01.09.2006r. Grupa integracyjna liczy max 20 dzieci, w tym 5 dzieci niepełnosprawnych. Do oddziału integracyjnego przyjmowane są dzieci z następujacymi zburzeniami:
- upośledzone w stopniu lekkim,
- z przewlekłymi chorobami somatycznymi i metabolicznymi,
- niepełnosprawne ruchowo (bez konieczności uzywania wózków), w tym z afazją,
- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
- z zaburzeniami rozwojowymi,
.jpg)
- niedowidzące i niedosłyszace.
Wspólna nauka i zabawa
Integracja prowadzona jest jako działanie planowe, spontaniczne, okazjonalne.
- Dzieci zdrowe uczone są - życzliwości, szacunku i tolerancji w stosunku do niepełnosprawnych kolegów, wdrażane do wspólnej zabawy, pomagania w czynnościach samoobsługowych oraz w razie potrzeby.
- Dzieci niepełnosprawne - mogą się wspólnie bawić i uczyć z rówieśnikami, podejmować róznorodne działania, naśladując kolegów, uczestniczyć w życiu grupy i przedszkola.
Każde wykonuje różne czynności na miarę swoich możliwości i nie ukrywa, że coś się nie udaje. Dzieci zdrowe umieją dostrzegać w swoich kolegach indywidualne cechy, zdolności, pozytywne zachowania i naturalnie włączyć je do zabawy.
Wspólne przeżycia wpływają korzystnie na rozwój emocjonalno – społeczny, pobudzają do rozwiązywania problemów, sprzyjają rozwojowi intelektualnemu dzieci zdrowych i niepełnosprawnych.
Jesteśmy Razem
W grupie integracyjnej realizowany jest autorski Program wychowawczo - terapeutyczno - dydaktyczny „Jesteśmy Razem”, który zorientowany jest na osobę wychowanka i jego rozwój.
- Głównym założeniem programu jest nabycie przez dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi jak najwyższego na miarę ich możliwości poziomu sprawności, umiejętności, a także wiedzy niezbędnej do funkcjonowania w środowisku i do nauki w szkole.
- Program kładzie nacisk na to, aby każdemu dziecku niepełnosprawnemu stworzyć takie warunki do zabawy, nauki i pracy, w ramach których w sposób najbardziej przystępny zdobędzie potrzebne do rozwoju i życia doświadczenia w sferze emocjonalnej, społecznej, poznawczej i ruchowej.
.jpg)
Wyrabiamy szacunek do osób niepełnosprawnych
W przedszkolu i w środowisku podejmujemy działania promujące osiągnięcia "dzieci sprawnych inaczej" oraz zapobiegające dyskryminacji.
Dzieci niepełnosprawne uczestniczą w życiu grupy i we wszystkich wydarzeniach w placówce.